HP Technology at Work

The must read IT business eNewsletter
Registrace

5 způsobů, jak zvýšit rychlost počítače

Speed up your computer

leden 2009

Mezi nejčastější stížnosti, které slyší pracovníci technické podpory, je: „Můj počítač je neskutečně pomalý. Nejde s tím něco udělat?“ Zpomalení počítače může mít ve skutečnosti celou řadu příčin. Nicméně existuje poměrně velká pravděpodobnost, že některý z následujících způsobů váš problém vyřeší. Následuje tedy pět doporučení pro zvýšení výkonu vašeho osobního počítače nebo notebooku.

1. Vyčistěte pevný disk
Běžný uživatel má na pevném disku celou řadu souborů, které už dávno nepotřebuje. Pamatujte: Čím méně toho na pevném disku máte, tím rychlejší bude váš počítač.

Nejlepším způsobem vyčistění disku je použití nástroje Windows® Disk Cleanup. Tento nástroj spustíte z nabídky Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje, kde vyberete Vyčištění disku. Máte-li ve svém počítači pevných disků víc, bude třeba určit, který disk si přejete vyčistit.

V dialogovém okně Vyčištění disku si pečlivě prohlédněte soubory v seznamu Soubory, které budou odstraněny a označte položky, které je možné odstranit. Pokud si nejste jisti, čeho se zbavit, smažte především dočasné soubory Internetu a odinstalujte programy, které nepoužíváte. Když jste hotovi, klikněte na OK.

Pokud nechcete o některé soubory nadobro přijít, jako např. o fotografie či hudební nebo videosoubory, přesuňte je na externí pevný disk nebo vypalte na CD či DVD.

2. Zbavte se veškerých vizuálních efektů
Především operační systém Windows Vista® je dodáván s celou řadou poutavých vizuálních efektů, které však spotřebovávají značnou část kapacity systémových prostředků. Jejich vyřazením z činnosti zrychlíte počítač. V nabídce Start vyberte Ovládací panely > Systém a údržba > Hodnocení výkonu a nástroje.

Klikněte na Upravit vizuální efekty. Možná budete vyzvání k zadání jména a hesla správce (administrátor). Potom klikněte na kartě Vizuální efekty a zvolte možnost Optimalizovat pro výkon. Potom klikněte na OK.

3. Zkontrolujte svůj počítač na přítomnost virů a spywaru
Nejrůznější škodlivý software (tzv. malware) dokáže často počítač opravdu výrazně zpomalit. Může se jednat o počítačové viry, spyware, trojské koně, červy a další typy nežádoucího či dokonce škodlivého až nebezpečného softwaru. Proto je v dnešní době rozhodně nutné používat dobrý antivirový program. Pokud takový ještě nemáte, neprodleně si jej opatřete a nainstalujte! Můžete použít třeba Microsoft Windows Defender, který je součástí Windows Vista a pro Microsoft XP SP2 je k dispozici k bezplatnému stažení. Zvykněte si provádět kontrolu počítače na přítomnost virů alespoň jedenkrát měsíčně. Zrovna tak je dnes nutností vhodný firewall, který škodlivému softwaru brání, aby se do vašeho počítače vůbec dostal.

4. Zvyšte kapacitu operační paměti RAM (snazší způsob)
Zvýšení kapacity operační paměti (neboli RAM – random access memory) může podstatně zvýšit výkon vašeho počítače. Paměť však stojí peníze a její instalace do počítače vyžaduje přece jen určité znalosti. Ve Windows Vista je funkce Windows ReadyBoost umožňující zvýšit velikost dostupné paměti bez přidávání fyzického paměťového modulu. Místo něj můžete použít tzv. paměť flash jako např. přenosný USB disk nebo kartu SD (secure digital), které poslouží jako přídavná odkládací paměť.

5. Proveďte defragmentaci disku
Defragmentace disku je nástroj operačního systému Windows, který provede optimalizaci uložení souborů na disku tak, aby zabíraly méně místa a přístup k nim byl rychlejší.

Defragmentaci disku spustíte z nabídky Start > Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Defragmentace disku. Máte-li v počítači víc pevných disků, vyberte ten, který chcete defragmentovat. Poté se v Nastavení ujistěte, že máte zatrženy obě možnosti u položky Při defragmentaci pevného disku, a odklikněte dvakrát tlačítko OK pro spuštění defragmentace. Po defragmentaci bude nejspíš potřeba restartovat počítač.

S pomocí výše uvedených návodů by se vám mělo podařit zvýšit výkon počítače.

Microsoft a Windows a Windows Vista jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation registrované v USA.

Registrace

Popular tags

Most read articles

HP Technologie v praxi

Contact Us
Search archive
Customize your content